Pokud uvažujete o zahájení nové kariéry, shrnula jsem pro vás všechny výhody i nevýhody povolání Výživový poradce. Myslím, že vám to pomůže se rozhodnout, zda je to pro vás to pravé. 

Pojďme si říct něco o výhodách práce ve světě výživy:

1. PRACUJETE S LIDMI

Pokud hledáte práci, která vám umožní setkat se s různými lidmi ze všech oblastí života, pak rozhodně stojí za zvážení kariéra ve výživě.

Jako odborník na výživu budete každý den úzce spolupracovat s řadou klientů, což je jen jeden z důvodů, proč pro odborníka na výživu nejsou nikdy dva pracovní dny stejné.

V závislosti na vaší konkrétní pracovní roli můžete jednoho dne vytvořit plán výživy pro profesionálního sportovce, další pomoci někomu nastartovat jeho cestu ke zdravému hubnutí nebo budete konzultovat stravovací návyky maminky od 10letého dítěte trpící na nesnášenlivosti a alergie.

Budete také pracovat s dalšími profesionály z různých oborů, od kterých se můžete učit a získávat kontakty.

2. NEPOTŘEBUJETE TITUL

Navzdory tomu, co jste si možná mysleli nebo co jste si někde přečetli, když jste hledali, jak se stát odborníkem na výživu, ve skutečnosti nepotřebujete titul, abyste mohli začít kariéru jako výživový poradce.

Tento zmatek obvykle vychází ze skutečnosti, že pro získání titulu nutričního terapeuta potřebujete diplom, avšak nutriční terapeut a výživový poradce nejsou totéž.

Musím k tomu ale dodat, že bezplatné online kurzy nebo neregulované krátké kurzy vás nedostanou tam, kam chcete ve své kariéře. Tak to opravdu není! 

Pokud se chcete vydat odbornou cestou k získání kvalifikace, musíte vzít v úvahu některé důležité faktory, délka a náročnost kurzu, cena za kurz a akreditace.

3. VAŠE PRÁCE SE STANE POSLÁNÍM ČI VÁŠNÍ

Pokud uvažujete o tom, jaké by to bylo pracovat jako výživový poradce, předpokládáme, že vás nějakým způsobem zajímá zdraví a fitness.

Řeknu to otevřeně: není nic lepšího, než mít práci, kterou absolutně milujete!

Když najdete činnost, kterou milujete, přirozeně budete mít větší motivaci dělat tu stejnou činnost každý den, ale vždy o trošku lépe. Navíc, pokud vás tento obor i baví a zajímají vás nejnovější trendy, budete se neustále profesně vzdělávat, dá vám to náskok před ostatními a také zvýší.

4. TATO PRÁCE JE ZA ODMĚNU

Jako by nestačila práce v oblasti, pro kterou máte opravdu vášeň, protože jedním z hlavních cílů vaší role bude pomoci lidem dosáhnout konkrétního cíle v oblasti výživy nebo zdraví.

Když váš klient konečně dosáhne své cílové váhy nebo se mu zlepší zdraví, či mu pomůžete rozšířit obzory v oblasti stravovacích návyků, je velmi uspokojivé vědět, že jste mu právě vy pomohli dosáhnout tohoto cíle.

Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je pomoci klientovi stát se zdravějším a vidět malé zlepšení jeho duševní nebo fyzické pohody, je opravdu odměňující pocit, který ve většině zaměstnání nemá obdoby.

Výhody a nevýhody povolání Výživový poradce

5. KURZ VÝŽIVOVÝ PORADCE VÁM DÁVÁ NA VÝBĚR

Role výživového poradce není pevně stanovena. Ve skutečnosti existuje mnoho cest, kterými se můžete jako výživový poradce vydat. Např. se můžete zaměřit na úzkou cílovou skupinu (redukce váhy, mladí sportovci, výživa dětí nebo seniorů). Můžete znalosti kombinovat s osobním trenérstvím a výživové poradenství mít jako doplňkovou službu. 

6. OTEVÍRÁ VÁM CESTU K SAMOSTATNÉMU PODNIKÁNÍ

Pokud se vidíte jako paní/pán svého času, kurz výživový poradce vám otevře cestu k samostatnému podnikání.

Abych byla spravedlivá, uvádím i nějaké nevýhody tohoto povolání. Vše vychází z mé vlastní zkušenosti.

NEVÝHODY

1. ZÍSKÁNÍ KVALIFIKACE VYŽADUJE ČAS A PENÍZE

Kurz Výživový poradce trvá 7 týdnů (studium + vypracování praktické závěrečné práce), než budete pozváni ke zkoušce z profesní kvalifikace (Pozor! Je možné pouze u autorizovaných osob). A i ke zkoušce potřebujete čas na přípravu. 

Dále je vhodné se pravidelně vzdělávat, protože v tomto oboru probíhá velké množství výzkumů, a to co platilo před 10 lety, je u některých informací již vyvráceno. 

2. BUDETE PRACOVAT S LIDMI

Práce s lidmi je něco, co spadá do kladů i záporů být odborníkem na výživu, jednoduše proto, že nikdy nevíte, koho potkáte.

Zatímco skvělá klientská základna může přispět ke skvělé kariéře, vždy se najde příležitostný klient, který může být „trochu“ obtížný.

Můžete se např. setkat s tím, že klient, který za vámi přijde na konzultaci hledá jen rychlé řešení, okamžité dosažení cíle, bez svého vlastního přispění. Vyjasnění rolí a celého procesu může být náročné a pro klienta nepřijatelné.

3. NENÍ TO JEDNODUCHÁ PRÁCE

Výše jsem popsala, jak je skvělé mít práci do které cítíte zápal. 

Ale popravdě, celou svou kariéru si říkám: „Kdyby to bylo jednoduché, dělal by to každý.“

V momentě, kdy se rozhodnete podnikat, berete na sebe odpovědnost. 

Nelze popřít, že to je snadná práce, ale jak jsem již napsala výše, existuje spousta pozitivních aspektů této kariérní cesty, o kterých můžu zaručit, že za to vaše úsilí bude stát.

Pokud vás nevýhody neodradily a vy se vidíte jako výživová poradkyně/výživový poradce, přihlašte se ke studiu Výživový poradce zde.

Můžete vybírat ze dvou forem studia: online z pohodlí domova a presenční výuka

Těším se na Vás ve vzdělávacím programu!

Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Ing. Pavla Pešková Gazdíková

Kdo je autorem článku?

Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Výživová specialistka, lektorka kurzů výživy a nutriční koučka. Má za sebou 13 let praxe vedení klientů ke zdravému životnímu stylu, redukce hmotnosti a zlepšení některých civilizačních onemocnění způsobených nevhodnými stravovacími návyky. Je zakladatelkou Institutu pro vzdělávání nejen výživových poradců.