Zdraví střev a trávicí soustavy začíná být velmi populárním tématem. Částečně zřejmě protože, že nemoci trávicího traktu (dále NTT) jsou na vzestupu, co se týká počtu pacientů a také proto, že se týkají mladších ročníků. 

Na internetu se často zmiňuje USA, jakožto země s „nejhoršími“ čísly celosvětově. Není tomu tak. Nemoci trávicí soustavy se týkají i zemí jako: Japonsko, Čína, Korea či země Evropy.

Pokud raději posloucháte než čtete, pusťte si video, kde je vše řečeno.


Aktuální světové statistiky:

Studie z roku 2021 zkoumající 73 076 dospělých ve 33 zemích zjistila, že 40 % dotázaných mělo funkční gastrointestinální poruchu, která zahrnuje všechny varianty syndromu dráždivého tračníku, funkční dyspepsii, chronickou zácpu a mnoho dalších.

Největší počet úmrtí spojených s NTT je na 1. místě Maďarsko následované Slovenskem. ČR je na 5. místě světově.

Jaké jsou typické nemoci trávicího traktu spojené s výživou:

Zácpa (chronická)

Průjem (chronický)

Dráždivý tračník (IBS)

Záněty ve střevech (Cronova choroba, Ulcerózní kolitida)

Celiakie (autoimunitní onemocnění)

Tato nemocnění se mohou pohybovat od nepříjemných až po život ohrožující, ale bez léčby se mohou časem zhoršit. Kromě problémů přímo v trávicím systému mohou být onemocnění trávicího traktu významně ovlivněna také nervovým systémem. Tento dopad nám dává dva hlavní typy trávicích onemocnění: funkční a strukturální.

Funkční gastrointestinální onemocnění se objevují, když se fyzický GI systém jeví jako normální, ale nepohybuje se správně. Vypadá to na problémy, jako je funkční zácpa, syndrom dráždivého tračníku, kyselý reflux a další. To může být alespoň částečně způsobeno nevyváženým nervovým systémem, například když jste po delší dobu v chronickém stresu.

Strukturální gastrointestinální onemocnění se objevují, když části trávicího traktu vypadají fyzicky abnormálně a nefungují správně. Některé z těchto stavů zahrnují zánětlivé onemocnění střev, striktury ve střevech, divertikulární onemocnění a rakovinu tlustého střeva.

Zánětlivé onemocnění střev

Zánětlivá onemocnění střev – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida – se staly jedněmi z nejničivějších a nejobtížněji léčitelných střevních poruch, a přesto ještě před několika generacemi nebyly vůbec známé, a tak rozšířené.

Zánětlivá onemocnění střev se zvýšila za posledních 30 let, zejména ve Spojeném království a ve skandinávských zemích.

Země východní Asie, včetně Jižní Koreje, Japonska a Číny, také zaznamenaly nárůst gastrointestinálních onemocnění, protože tyto země pokračují v modernizaci, přijímají západní životní styl a široce podávají antibiotika.

Z těchto statistik se zdá, že otázka nezní, zda trávicí choroby jsou na vzestupu po celém světě, ale spíše kde a jak moc budou nadále ovlivňovat lidské zdraví v celosvětovém měřítku.

Onemocnění trávicího traktu jsou na vzestupu

Důvody proč jsou nemoci trávicího traktu na vzestupu:

1) Chronický stres

Stres narušuje rovnováhu nervového systému, což může vést k funkčním zažívacím problémům, jako je IBS (dráždivý tračník).

2) Dráždivé látky v životním prostředí

Konkrétně pesticidy narušují gastrointestinální prostředí, jsou původci a dále zhoršují propustnost střeva a v neposlední řadě stojí za střevní dysbiózou (nerovnováha mezi přátelskými a nepřátelskými střevními bakteriemi). Jsou také jedním z faktorů přemnožené kvasinky Candidy ve střevech. 

3) Jednostranná výživa

A konkrétně: pšenice. Na pšenici není nic špatného. Lidský druh provází od prvopočátku. S pšenicí ve 20. století se pojí tyto potíže: forma zpracování pšenice (tzv. vymílaná), ale i vyšlechtěný druh je pro lidský organismus těžce stravitelný. Navíc nemáme skutečně tak pestrý jídelníček, jak bychom ideálně měli mít. A v naší stravě je pšeničný výrobek několikrát denně. Spočítali jste si kolik pšeničných výrobků sníte za týden?

Studie z roku 2022 naznačuje, že „Konzumace pšeničných či žitných výrobků s kvasnicemi zvyšuje kolitidu a úmrtí myší“.

4) Mikrobiom 

U zánětlivých onemocnění je zjištěno, že za původním skrytým zánětem a později zánětem ve střevech stojí nefunkční střevní mikrobiom. O nefunkčním střevním mikrobiomu mluvíme tehdy, pokud neplní svůj původní účel a úlohu: udržovat střeva zdravá a pevná. Mikrobiom by měl být ve správném poměru tzv. přátelských bakterií vůči nepřátelským (kvasinky). Pokud není, tak jednak může být vzestup zánětu a také nedostatky metabolitů produkovaných přátelskými bakteriemi, např. některé vitaminy a mastné kyseliny s krátkým řetězcem podporujícím střeva, tzv. butyrát.

Butyrát potlačuje zánět v tlustém střevu. Pokud chcete podpořit butyrát, zařaďte do svého jídelníčku vlákninu. Butyrát totiž vzniká anaerobní fermentací vlákniny. 

Chcete vědět, jak jíst nutričně správně a vyváženě i v případě civilizačních či autoimunitních onemocnění? Navštivte kurzy: Výživa při civilizačních onemocněních a Výživa při autoimunitních onemocněních.

ZDROJE:

https://www.nationmaster.com/country-info/stats/Health/Digestive-disease-deaths

https://bodybio.com/blogs/blog/digestive-diseases-on-rise

https://link.springer.com/article/10.1007/s10620-022-07462-3

Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Ing. Pavla Pešková Gazdíková

Kdo je autorem článku?

Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Výživová specialistka, lektorka kurzů výživy a nutriční koučka. Má za sebou 13 let praxe vedení klientů ke zdravému životnímu stylu, redukce hmotnosti a zlepšení některých civilizačních onemocnění způsobených nevhodnými stravovacími návyky. Je zakladatelkou Institutu pro vzdělávání nejen výživových poradců.