Pánové, věděli jste, že vaše spermie ovlivňují zdraví miminka, které se narodí? Dávno už není tajemstvím, že zdraví muže a kvalita spermií hrají klíčovou roli v početí. Nedávné studie ale potvrdily, že také ovlivňují zdraví plodu. Asi ze všeho nejhorší je konzumace alkoholu. Měl by být zakázán pro ženy i pro muže, pokud se společně snaží o miminko. Je dobré začít abstinovat minimálně tři měsíce před plánovaným početím. A to samozřejmě platí i o pro muže. Studie ukazují, že i měsíc po vysazení alkoholu se ve spermiích stále nacházejí stopy poškození, které mohou vést k vývojovým problémům u dětí.

 

Jak to funguje?

 

Alkohol ovlivňuje genetickou informaci ve spermiích mužů, čímž narušuje funkci buněk a způsobuje problémy s růstem a vývojem placenty a obličeje plodu. Vědci zkoumali, zda se spermie dokáží po vysazení alkoholu samy „opravit“ a zbavit se těchto škodlivých změn.

 

Experiment s myšmi ukázal znepokojivé výsledky

 

Myši, kterým byl po dobu 10 týdnů podáván alkohol, vykazovaly poškození genetické informace ve spermiích. I měsíc po vysazení alkoholu se tyto změny nezměnily a poškození přetrvávalo. Studie dále odhalila, že některé z nich by mohly sloužit jako „biomarkery“ pro detekci poškození způsobeného alkoholem.

 

Muži, nepodceňujte svůj vliv!

 

I když se při plánování potomka často zdůrazňuje role ženy, až z 50 % případů neplodnosti je způsobeno mužským faktorem. Proto je důležitá zodpovědná příprava na početí u obou partnerů. Výsledky studie jasně ukazují, že zdraví spermií hraje klíčovou roli nejen v početí, ale i ve zdraví miminka. To znamená, že i muži, kteří plánují potomka, by se měli vyvarovat alkoholu a dbát na vyváženou stravu a zdravý životní styl.

 

Změna životního stylu je klíčem

 

Změna stravy a životního stylu by měla začít ideálně 3 měsíce před plánovaným početím. Čím starší jsou budoucí rodiče, tím delší by měla být příprava. U partnerů nad 40 let se doporučuje začít s úpravou životního stylu nejméně rok dopředu.

 

Základní kroky ke zdravému početí:

 

Přestaňte kouřit, pít alkohol a užívat drogy. Snižte nadváhu, pokud ji máte. Pravidelně se hýbejte. Vyhýbejte se stresu. Jezte pestrou a vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, bílkoviny a zdravé tuky. Chcete se o výživě dozvědět od A do Z? Přidejte se do vzdělávacího programu Výživový poradce pro dospělé a děti.

Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Ing. Pavla Pešková Gazdíková

 

Kdo je autorem článku?

Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Výživová specialistka, lektorka kurzů výživy a nutriční koučka. Má za sebou 13 let praxe vedení klientů ke zdravému životnímu stylu, redukce hmotnosti a zlepšení některých civilizačních onemocnění způsobených nevhodnými stravovacími návyky. Je zakladatelkou Institutu pro vzdělávání nejen výživových poradců.

 

Objevili jste nás v médiích


  maminka.cz   life4you   cnn_prima_news  

iGlanc   voguetydenik-kvety