V dnešní době se stále častěji setkáváme s tím, že ženy odkládají mateřství na pozdější věk z různých důvodů. Například kvůli kariéře, cestování nebo neúspěšných vztazích. Automaticky to však neznamená, že čím mladší rodička, tím vyšší šance na otěhotnění a hladký průběh porodu a naopak.
Pokud má žena čtyřicet i více let, žije zdravým životním stylem, konzumuje zdraví prospěšné potraviny a má pravidelný pohyb, její organismus na tom může být mnohem lépe než pětadvacetiletá žena, která snídá rohlíky, kouří, pije alkohol a nadměrné množství kávy.
Muži se podílejí na úspěšnosti početí stejně jako ženy
Přestože neplodnost řeší mnohem více ženy, úspěšnost početí až z poloviny ovlivňují muži. Příprava na početí dítěte je proto důležitá u obou partnerů. Změna stravy a životního stylu muže i ženy by měla začít minimálně tři měsíce před plánovaným početím. Obecně platí, čím vyšší věk budoucích rodičů, tím se prodlužuje doba přípravy na početí. Pokud mají partneři čtyřicet let a více, se změnou životosprávy by měli začít i dva roky před plánovaným početím.
Změna životního stylu
První a nejdůležitější krok při přípravě na těhotenství je změna životního stylu obou partnerů. To znamená přestat kouřit, pít alkohol a užívat drogy. Pokud má jeden z partnerů obezitu, měl by se snažit snížit váhu. Obezita snižuje šance na početí a také může zkomplikovat samotný průběh těhotenství. Z dlouhodobého hlediska není dobrou startovní čárou pro nově vznikající život.
Pohyb
Pravidelný pohyb je důležitý pro celkové zdraví a také pro zdravé těhotenství. Žena by měla vybírat takové aktivity, které jsou pro ni vhodné a které jí dělají radost. Před početím i během těhotenství je důležité vyhýbat se stresu. Stres může negativně ovlivnit plodnost a může vést ke komplikacím v těhotenství.
Strava
Výživa před početím je stejně důležitá jako během těhotenství. Úprava jídelníčku alespoň tři měsíce před plánovaným těhotenstvím by měla platit pro oba partnery. Doporučuje se pestrá strava bohatá na zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, bílkoviny a zdravé tuky.
Výživa budoucí rodičky
- Zaměřte se jód a celkově na správnou funkci štítné žlázy. Před početím se doporučuje vyšetření štítné žlázy. Nedostatek jódu může vést k mentálním poruchám dítěte.
Zařaďte do jídelníčku: mořské ryby, mořské řasy, mořskou sůl, brokolici, žampiony, ovoce.
- Zvyšte příjem kyseliny listové. Kyselina listová je důležitá pro vývoj nervové soustavy dítěte. Její nedostatek může vést k nejrůznějším vrozeným vadám.
Zařaďte do jídelníčku: listová a košťálová zelenina, pšeničné klíčky, naklíčené obiloviny, kvasnice.
- Zvyšte příjem železa. Železo je důležité pro tvorbu červených krvinek, které přenášejí kyslík do celého těla. Jeho nedostatek může vést k chudokrevnosti, která může ohrozit zdraví matky i dítěte. Hrozí například potrat nebo předčasný porod.
Zařaďte do jídelníčku: špenát, brokolice, losos, pstruh lososovitý, luštěniny, sója, sušené ovoce.
Chcete se o výživě dozvědět od A do Z? Přidejte se do vzdělávacího programu Výživový poradce pro dospělé a děti. Z termínů si vybírejte ZDE.

Kdo je autorem článku?
Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Výživová specialistka, lektorka kurzů výživy a nutriční koučka. Má za sebou 13 let praxe vedení klientů ke zdravému životnímu stylu, redukce hmotnosti a zlepšení některých civilizačních onemocnění způsobených nevhodnými stravovacími návyky. Je zakladatelkou Institutu pro vzdělávání nejen výživových poradců.