Toto je aktuální téma, že?

Pojďme se tedy naučit 6 kroků, které opravdu fungují.

1. UVĚDOMTE SI, PROČ CHCETE ZMĚNIT TVAR SVÉ POSTAVY

  • Bez tohoto uvědomění se nikam nehnete. Jít z hecu nebo naštvání vás daleko nezavede. Pro dlouhodobý výsledek je potřeba dlouhodobá motivace.
  • Stanovte si jasný cíl a pracujte na své motivaci. Pomalými krůčky, ale vytrvale.

2. PŘIJMĚTE (I KDYŽ S NECHUTÍ), ŽE NEEXISTUJE ŽÁDNÝ TRIK, JAK ZMENŠIT BŘIŠNÍ TUK

  • Typické pro lidskou povahu je to, že hledá zkratky a cesty nejmenšího odporu. Pokud narazíte na články typu „4 cviky, díky kterým vytvoříte břišáky za 4 týdny“, tak jim prosím nevěřte. Nic takového neexistuje.
  • Ztráta břišního tuku souvisí s celkovou ztrátou tělesného tuku, která obvykle souvisí se změnami ve stravě a pohybovým návykům celkově.

3. SESTAVTE SI JÍDELNÍČEK ZAMĚŘENÝ NA MINIMÁLNĚ ZPRACOVANÉ POTRAVINY

  • Neexistují žádná jídla, která by magicky zmenšila obvod v pase (ani celerová šťáva), vysoce zpracovaná a velmi chutná jídla mohou snadno vykolejit snahy o hubnutí. Jakto? Protože se jimi velmi snadno přejíte. Navíc obsahují trans-tuky a ty způsobují nejen růst tuku v oblasti břicha, ale i rozvoj civilizačních onemocnění (cukrovka typu 2, kardiovaskulární onemocnění, demence ztučněná játra (není příčinou alkohol – angl. Non-alcoholic fatty liver) atd.
  • Trans-tuky, složka často nacházející se ve zpracovaných potravinách, mohou ve skutečnosti za nárůst břišního tuku: V jedné studii byly krysy krmeny buď dietou s vysokým obsahem nasycených tuků nebo dietou s vysokým obsahem trans-tuků. Po osmi týdnech měly krysy s vysokým obsahem trans tuků výrazně více útrobního tuku ve srovnání s krysami s dietou s vysokým obsahem nasycených tuků. (A jediný důvod, proč nemáme podobnou studii na lidech, je ten, že negativní zdravotní účinky trans-tuků jsou tak nezpochybnitelné, že by taková studie byla neetická.)

4. JEZTE POMALU A DOBŘE ŽVÝKEJTE

  • Pokud se obáváte, že potřebujete přísnou dietu, abyste začali hubnout tuk v oblasti břicha, tak se mýlíte. Více platí, že se naučíte naslouchat a reagovat na svůj vnitřní pocit hladu a plnosti, což je dovednost známá jako vnitřní regulace chuti k jídlu.
  • Uvolněním, pomalým jídlem a naladěním se na potřeby svého těla včetně emocí může většina lidí dosáhnout fenomenálního pokroku.
Jak zhubnout tuk na bříšku

5. NAJDĚTE SI POHYB, KTERÝ SE VÁM LÍBÍ A VYHOVUJE

  • Pokud vám někdy fitness trenér doporučil vysoce intenzivní cvičení nebo vibračními pásy, vezměte nohy na ramena a utíkejte. Útrobní tuk nejde vypotit ve fitku. Stejně tak jej nelze odstranit liposukcí atd. A i když jste možná někdy četli, že bylo prokázáno, že vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) podporuje úbytek břišního tuku, je zde důležité upozornění: Cvičení funguje pouze tehdy, když ho děláte důsledně a dlouhodobě –  máte větší množství tuku ve formě faldíku, a ne většího bříška jako útrobního tuku.
  • Pokud jste milovník sportu, tak zkombinujte nějakou formu odporového tréninku s nějakou formou kardia.

6. SEBE-PODPORA NAMÍSTO SEBE-KRITIKY

  • Důležitější než velké změny, intenzivní cvičení a velké omezování porcí, je nastavení vztahu sám k sobě a přijímání takových jací jsme.
  • Výzkum ukazuje, že soucit se sebou samým souvisí se zdravějším stravováním a konzistentnějšími návyky. Dále má vliv na nižší míru úzkosti a deprese, méně stresu a celkově lepší pocit pohody.
  • Sebekritika je naopak spojena s nezdravým stravovacím chováním a také s vyšší mírou úzkosti a deprese.

Jak tedy sebe-podpora vypadá v praxi?

Všímejte si: naučte se uvědomovat, co děláte, na co myslíte,

cítíte a zažíváte, a zároveň se za to nesuďte.

Souciťte se sebou: uvědomte si, že nejste sami – že každý

si v určité chvíli prochází tím, s čím máte nyní

co do činění.

Buďte sebe-laskaví: pěstujte velkorysost sami k sobě.

Zdraví je výsledkem mnoha návyků, které podporují několik úrovní našeho bytí. Včetně: vztahů, mentální stránky, emočního zdraví a toho, čím se obklopujeme.

Na všech vzdělávacích akcích učím propojení výživy a těchto dalších složek.

Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Ing. Pavla Pešková Gazdíková

Kdo je autorem článku?

Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Výživová specialistka, lektorka kurzů výživy a nutriční koučka. Má za sebou 13 let praxe vedení klientů ke zdravému životnímu stylu, redukce hmotnosti a zlepšení některých civilizačních onemocnění způsobených nevhodnými stravovacími návyky. Je zakladatelkou Institutu pro vzdělávání nejen výživových poradců.