Zní vám něco z toho povědomě?
„Vrátím se ke zdravému životnímu stylu a cvičení AŽ…
… po víkendu.
… se narodí dítě.
… po létě.
… se věci vrátí do normálu.“
Koneckonců, co je špatného na tom, odpočinout si od svého plánu výživy a fitness, zvlášť když nyní nemůžete „vynaložit úsilí, které si to zaslouží?“
Tomu se v koučinku říká „mentalita tlačítka pauzy“. A i když se to navenek může zdát nevinně, ve skutečnosti by to mohlo z dlouhodobého hlediska sabotovat zdraví a vaši kondici nebo i vašich klientů.
Proč mentalita „tlačítka pauzy“ ničí vaše zdraví a nastavený životní styl?
Protože „začínám znovu“ nemusí být vždy ta zázračná pilulka, jak jste si třeba doposud mysleli. Lidé mají tendenci vyhýbat se selhání. Proto chceme začít „až“ když si myslíme, že život, nebo situace bude jiná.
50 % klientů se mě ptá na záludnou otázku: „mám větší šanci uspět, když si dám pauzu až do té doby, dokud nebudu mít čas to udělat správně (tj. Na 100 % v očích klienta)“?
Určitě je správné a podporuji své klienty v tom, když chtějí ze sebe vydat to nejlepší. Ale zároveň toto nastavení je jedním z NEJRYCHLEJŠÍCH, NEJJISTĚJŠÍCH A NEJSPOLEHLIVĚTJŠÍCH ZPŮSOBŮ, JAK SABOTOVAT SAMA SEBE, aniž by si toho všimnul.
Začít znovu poté, co klient ztratil směr, je pro lidský mozek uklidňující myšlenka. A to je i důvod, proč jsou novoroční předsevzetí tak populární, zejména po období dovolených plných požitků.
A tady je problém: mentalita tlačítka pauzy buduje především dovednost pauzy.
Ups. Už chápete, proč začínáte znovu a posté? Ať už je to zítra, v pondělí, příští týden nebo dokonce příští rok, stisknutí tohoto pomyslného tlačítka pauzy poskytne pocit ÚLEVY. Umožňuje to trochu si odpočinout od toho, co může být opravdu těžké. Tato vnímaná úleva je umocněna iluzí, že když „začnu znovu“ později, můžu najít ten magický „správný čas“ začít.
Vaše hlava vám asi nabízí argument „přece nejde jíst zdravě, když mám: tolik starostí, stresu, povinností, děti, nemoc, měním práci, atd…“. Proto jsou tak populární výzvy, diety zaručující viditelné výsledky za týden či dva. Já je nazývám fitness sprinty.
Co vás fitness sprint naučí: dostat se do formy během krátkého období, které často nereprezentuje váš skutečný život (ale ten „ideální“ kdy nejsou žádné problémy a stress).
Co z toho budete mít: rychlý výsledek. Ale pozor: po krátkodobém úspěchu následuje jo-jo efekt a dlouhodobá frustrace.
Co vás fitness sprint nenaučí: dovednost dostat se do formy (a udržet si ji dlouhodobě) během normálního, komplikovaného, „jakého to doopravdy je“ života.
A to je důvod, proč se z jo-jo efektu stal fenomén.
Nastavení životního stylu není o vůli, je o dovednostech
To, co se potřebujete naučit je dostat se do formy za běžných životních podmínek.
Jak z toho ven:
- Uvědomte si, že život nemá žádné tlačítko pauzy.
- Klíčovou lekcí je, že ať se vám to líbí nebo ne, hra života pokračuje.
- Neexistuje žádný časový limit.
- Nikdy nenastane okamžik, kdy by věci byly magicky jednodušší. Prostě nemůžete donekonečna zdrhat od pracovních, rodinných a osobních požadavků/výzev. Takže ani ve svém osobním životě neuniknete potřebě zdraví a fyzické kondice.
Health koučink strategie, jak se dostat z mentality tlačítka pauzy
1. Zkuste metodu škálování
Představte si svůj životní styl a kondici na škále 1-10.
– Jak vypadá vaše 10? Jak vypadá váš jídelníček? Jak vypadají vaše tréninky?
– Jak to vypadá v těžkých časech? Jak by mohl vypadat pro vás zdravý jídelníček a udržování vaší kondice, když zrovna řešíte (rodinu, práci, zdraví…)?
2. Zkuste cílit o 1 bod výše
A ne hned z 0 na 100! Přístup „všechno nebo nic“ vás obvykle donutí k tomu, že zkusíte „všechno“ a skončíte s „nic“. Za dobu 12 let kdy jsem pracovala s klientkami jsem zjistila, že v dlouhodobém čase fungují drobná zlepšení. Rozhlédněte se kolem sebe: jakou 1 nejmenší změnu byste teď mohli udělat, u které víte, že ji udržíte dlouhodobě?
3. Předvídejte a plánujte
Víte, že se věci jednou pokazí, že? Ano, tomu se říká život a nevyhýbá se nikomu… A proto, co můžete udělat je předvídat a plánovat si to, jak můžete zareagovat, až se to stane.
Jednoduchý způsob, jak na to, je odpovědět na dvě otázky:
- Co by mohlo stát v cestě tomu čeho chci dosáhnout?
- Co mohu dnes udělat, aby mi pomohlo pokračovat, když čelím těmto překážkám?
Na závěr:
Nebuďte překvapení a zděšení, když se věci zvrtnou. V určitém okamžiku se to zkrátka stane. Jen se vyzbrojte těmi nejlepšími nástroji a strategiemi, abyste mohli zůstat ve hře.
Kdo je autorem článku?
Ing. Pavla Pešková Gazdíková
Výživová specialistka, lektorka kurzů výživy a nutriční koučka. Má za sebou 13 let praxe vedení klientů ke zdravému životnímu stylu, redukce hmotnosti a zlepšení některých civilizačních onemocnění způsobených nevhodnými stravovacími návyky. Je zakladatelkou Institutu pro vzdělávání nejen výživových poradců.